דילוג לתוכן הראשי

אסטמה טיפול טבעי - קובי עזרא

היום אספר לכם על מחלת האסטמה, ואך ניתן לאזן אותה בטיפול טבעי, שלום כאן קובי עזרא המומחה שלכם לרפואה נטורופטית ובריאות טבעית. 


אסטמה היא מחלה חסימתית דלקתית כרונית בדרכי הנשימה. בעת התקף אסטמה דרכי הנשימה  התחתונות הופכות דלקתיות, צרות ומייצרות ריר עודף, מה שמקשה על זרימת האוויר פנימה והחוצה מהריאות. 

כתוצאה מכך הסימפטומים של מחלת האסתמה יכולים לנוע בין קלים לחמורים ביותר, ויכולים להיות מופעלים ע"י מגוון גורמים, כגון: אלרגנים, פעילות גופנית, סטרס וזיהומים.


אחד הגורמים העיקריים לאסטמה הוא נטייה גנטית, אם כי גם גורמים סביבתיים משחקים תפקיד משמעותי. חשיפה לאלרגנים כגון: קרדית אבק הבית, אבקה וקשקשים של חיות מחמד עלולה לעורר תסמיני אסטמה אצל אנשים מסוימים. טריגרים אחרים כוללים זיהומים בדרכי הנשימה, פעילות גופנית, שאיפת אוויר קר, עשן וזיהום אוויר.

הסימפטומים של אסתמה יכולים להשתנות מאדם לאדם, אך התסמינים הנפוצים כוללים צפצופים, שיעול, לחץ בחזה וקוצר נשימה. תסמינים אלה יכולים להיות קלים או חמורים, ויכולים להופיע בכל עת, מה שמקשה על אנשים עם אסתמה לנהל חיים נורמליים.


אין תרופה לאסתמה, אך ניתן לטפל בה בעזרת טיפול ותרופות מתאימים. התרופות הנפוצות ביותר המשמשות לטיפול באסתמה הן מרחיבי סימפונות, המסייעים להרפיית השרירים בדרכי הנשימה ולשיפור הנשימה. קורטיקוסטרואידים בשאיפה משמשים גם בדרך כלל להפחתת דלקת בדרכי הנשימה ולמניעת התקפי אסטמה.


בנוסף לתרופות, אנשים עם אסתמה יכולים לנקוט בצעדים כדי לטפל בסימפטומים שלהם ולמנוע התקפי אסטמה. הדבר כולל הימנעות מטריגרים כמו אלרגנים וזיהום, שמירה על משקל תקין ושמירה על פעילות גופנית. גם בדיקות סדירות אצל ספק שירותי בריאות חשובות כדי לעקוב אחר תסמיני אסתמה ולהתאים את הטיפול לפי הצורך.


לסיכום: אסטמה היא מחלה  נשימתית,- דלקתית חסימתית כרונית הפוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם. אמנם אין תרופה לאסטמה, אך ניתן לטפל בה בעזרת טיפול ותרופות מתאימים. אנשים עם אסתמה יכולים לנקוט בצעדים כדי לנהל את הסימפטומים שלהם ולמנוע התקפי אסטמה, המאפשרים להם לנהל חיים נורמליים ובריאים.

טיפול טבעי באסתמה

למרות שקיימים תרופות וטיפולים רבים לטיפול בתסמיני האסתמה, יש אנשים שמעדיפים לחקור תרופות טבעיות כדי להשלים את תוכנית הטיפול שלהם. להלן מספר טיפולים טבעיים לאסטמה שעשויים לסייע בהפחתת התסמינים ולשיפור בריאות הריאות הכללית.

תרגילי נשימה לאסטמה

תרגילי נשימה, כגון: נשימה עמוקה ונשימה סרעפתית, יכולים לסייע בשיפור תפקוד הריאות ובהפחתת תסמיני אסתמה. תרגילים אלו כוללים נשימות איטיות ועמוקות ונשיפה איטית, מה שיכול לעזור להרפות את השרירים בדרכי הנשימה ולשפר את זרימת האוויר.


ג'ינג'ר לאסטמה

ג'ינג'ר הוא חומר אנטי דלקתי טבעי שיכול לעזור להפחית דלקות בדרכי הנשימה ולשפר את הנשימה. ניתן לצרוך אותו בצורות שונות, כגון: תה ג'ינג'ר, תוספי ג'ינג'ר, או להוסיף למזון.


דבש לאסטמה

דבש הוא חומר אנטי דלקתי ואנטי בקטריאלי טבעי שיכול לעזור להרגיע את הגרון ולהפחית שיעול. ניתן לצרוך אותו בפני עצמו או להוסיף אותו לתה או למים חמימים.


חומצות שומן אומגה 3 לאסטמה 

חומצות שומן אומגה 3 נמצאות בדגים, אגוזים וזרעים, ובעלות תכונות אנטי דלקתיות שיכולות לסייע בהפחתת דלקת בדרכי הנשימה. צריכת תזונה עשירה בחומצות שומן אומגה 3 עשויה לסייע בשיפור תפקוד הריאות ובהפחתת תסמיני אסתמה.


שמן אקליפטוס אסטמה

שמן אקליפטוס הוא נוגד גודש טבעי שיכול לעזור להפחית את ייצור הריר ולשפר את הנשימה. ניתן להוסיף למפזר או למכשיר אדים, או לערבב עם שמן נשא ולמרוח באופן מקומי על החזה.


ויטמין D אסטמה

ויטמין D חשוב לבריאות הריאות הכללית, ומחקרים הראו שרמות נמוכות של ויטמין D עשויות להיות קשורות לתסמיני אסטמה מוגברים. צריכת מזונות עשירים בוויטמין D, כגון: דגים שומניים ומוצרי חלב מועשרים, או נטילת תוספי ויטמין D, עשויים לסייע בשיפור תפקוד הריאות ובהפחתת תסמיני אסתמה.


בעוד שטיפולים טבעיים אלו עשויים לסייע בהפחתת תסמיני אסתמה, חשוב לציין שהם לא צריכים להחליף תרופות או טיפול רפואי שנקבעו. אם יש לך אסתמה, חיוני לעבוד בשיתוף עם הרופא שלך,  כדי לפתח תוכנית טיפול מקיפה הכוללת גם תרופות וגם תרופות טבעיות.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

אסטמה אסתמה קובי עזרא

אסטמה  ויש האומרים  אסתמה  היא מחלה כרונית דלקתית של מערכת הנשימה התחתונה.  אסטמה  הינה דלקת כרונית של הסמפונות (צינורות דרכי הנשימה) ומערכת הנשימה. מחלת האסטמה מוכרת לרפואה כ- 2000 שנה, המחלה תוארה לראשונה בכתביו של היפוקרטס - אבי הרפואה.  בהתקף אסטמה ( קוצר נשימה ) מלבד הקושי לנשום, הרירית הדלקתית אשר בסמפונות ובדרכי הנשימה מגיבה באופן קיצוני לגירויים שנמצאים מחוץ לגוף, (אלרגנים, זיהומים, שינויי טמפרטורה ועוד גורמים נוספים). המצב הנ"ל גורם לתגובת היתר של הרירית, עלול להימשך תקופות בלתי מוגדרות, ממספר שעות ועד ימים. ההתקף עשוי לחזור ולהתרחש, וגורם לכך שכל גירוי חיצוני מלווה בהתכווצות הסמפונות וקושי בנשימה.  חילוף הגזים או קליטת החמצן אם תירצו, מתבצעת בכלי הדם הקטנים ביותר (קפילרים). בנקודה זו מוחלפים הגזים - החמצן ניקשר אל מולקולת הברזל המצויה בכדורית הדם האדומה, והיא מצידה משחרר את תוצר הפסולת שהותירו התאים - דו-תחמוצת הפחמן (co2). ישנם מספר גורמים עיקריים לקושי בנשימה • התכווצות שרירי הסמפונות  • נפיחות בסמפונות  • ריר סמיך בסמפונות ישנה גם דלקת של הסמפונות שגורמת לשינויים בדרכ

אסתמה ורכיבי תזונה

אסתמה ורכיבי תזונה אסתמה ורכיבי תזונה , ישנם חומרי תזונה שונים אשר מסייעים לנו לטפל ולאזן את התקפי האסתמה. זה בדיוק כמו שיש אנשים הסובלים ה אסתמה  חמורה ריכוזים נמוכים בדם של ויטמין C – אסקורבט (ascorbate), במיוחד גברים וילדים. ויטמין C הינו אחד הויטמינים נוגדי החמצון העיקריים שמצוי ברמות גבוהות בנוזל החוץ התאי של רירית הריאה וצריכת ויטמין C נמוכה נמצאים קשורה לבעיות בתפקוד ריאתי. אסתמה  הינה מחלה כרונית המערבת את מערכת הנשימה התחתונה, דרכי הנשימה מדי פעם מתכווצות, עקב התגובה הדלקתית, כך שקנה הנשימה מכווץ ומלא בריר (כמויות עודפות של ליחה), לעתים קרובות בתגובה לאחד או יותר מגורמים. גורמים עשויים להצית התקף אסתמה הם, כגון: חשיפה לממריץ סביבתי ואלרגנים. אוויר קר, אוויר חם ולח, פעילות גופנית או מאמץ אחר, מתח נפשי עלול לעורר התקף  אסטמה . היצרות דרכי הנשימה גורמת לתסמינים כגון: צפצופים, קוצר נשימה, לחץ בחזה ושיעול. אסתמה וויטמין C טיפול יעיל במחלת ה אסתמה  הוא זמין, בטוחה ונוח עם ויטמין C. אל יש מהבין את הצרכים והמינון, כלומר שהדרישה היחידה היא לקחת מספיק ויטמין C על מנת שהטי

אסטמה ואנטי-אוקסידנטים

אסטמה ואנטי-אוקסידנטים ויטמינים אסטמה הינה הפרעה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה הנשימה התחתונות, אסטמה מתאפיינת בדלקת בדרכי הנשימה בסימפונות וכך ייצור מוגבר של ריר ותגובתיות יתר של דרכי הנשימה התחתונות. הסימפטומים של ה אסטמה , כתוצאה מהנ"ל, כוללים צפצופים, שיעול וקוצר נשימה. אסטמה היא מחלה המערכת תהליכים רבים (multifactorial) עם כמובן מרכיבים גנטיים, אלרגיים, סביבתיים, זיהומים, רגשיים-נפשיים, ותזונתיים. הפתופיזיולוגיה הבסיסית של אסטמה היא דלקת בדרכי המשימה התחתונות בעץ הברונכיאלי. התהליך הדלקתי באסתמה כתוצאה מתגובה חריגה של תאי-CD4  T של מערכת החיסונית. במחלה נוצרים ציטוקינים כוללים לרבות interleukin-4 (IL-4), IL-5, IL-6, IL-9, IL-10, IL-13, אשר מעודדים את יצירת וגיוס תאי הפיטום, בזופילים, אאוזינופילים, ו- תאי-B, שכולם מעורבים בתגובה הדלקתית, והתגובה האלרגנית. ב אסטמה , הזרוע של תגובת מהערכת החיסונית פעילה יתר על מידה. ניתן להבין כי ב חולי אסטמה  ישנה מעורבות של פעילות יתר-חיסונית, גנטיקה. גם וירוסים, פטריות, רעילות מתכות כבדות, תזונה, וזיהום יכולים לתרום לתחלואה.