דילוג לתוכן הראשי

אסטמה ומחלות לב וכלי דם טרשתיות חולקות פתופיזיולוגיה דלקתית בסיסית

אסטמה ומחלות לב וכלי דם טרשתיות חולקות פתופיזיולוגיה דלקתית בסיסית. שיערנו כי אסתמה מתמשכת קשורה לעומס רובד הצוואר, מנבא חזק לאירועי מחלות לב וכלי דם טרשתיות.

ה-MESA (Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis) רשם מבוגרים נקיים ממחלות לב וכלי דם טרשתיות ידועות בקו הבסיס. תת-סוג של אסתמה נקבע בבדיקה 1. 

אסטמה מתמשכת הוגדרה כאסטמה הדורשת שימוש בתרופות בקרה, ואסטמה לסירוגין הוגדרה כאסטמה ללא תרופות בקרה. 

אולטרסאונד ב-mode carotid בוצע כדי לזהות פלאק של carotid (ניקוד פלאק כולל [TPS], טווח 0-12). מודלים של רגרסיה רב-משתנים עם שונות חזקות העריכו את הקשר של תת-סוג אסטמה ועומס רובד הצוואר. 

5029 המשתתפים היו בגיל ממוצע (SD) של 61.6 (10.0) שנים (53% היו נשים, 26% היו אנשים שחורים, 23% היו אנשים היספנים ו-12% היו אנשים סינים). רובד קרוטיד היה קיים ב-50.5% מהמשתתפים ללא אסטמה (TPS, 1.29 [1.80]), 49.5% מהמשתתפים עם אסטמה לסירוגין (TPS, 1.25 [1.76]), ו-67% מהמשתתפים עם אסטמה מתמשכת (TPS, 2.08 [2.35) ]) (P≤0.003).

למשתתפים עם אסתמה מתמשכת היה אינטרלוקין-6 גבוה יותר (1.89 [1.61] pg/mL) בהשוואה למשתתפים ללא אסתמה (1.52 [1.21] pg/mL; P=0.02). במודלים מותאמים לחלוטין, אסתמה מתמשכת הייתה קשורה לנוכחות רובד קרוטיד (יחס סיכויים, 1.83 [95% רווח בר סמך, 1.21-2.76]; P<0.001) ו-TPS (β=0.66; P<0.01), ללא הנחתה לאחר התאמה עבור Interleukin-6 (P=0.02) או CRP (C-reactive protein) (P=0.01).

מסקנות

למשתתפים עם אסתמה מתמשכת הייתה עומס רב יותר של רובד קרוטיד ורמות גבוהות יותר של סמנים ביולוגיים דלקתיים, בהשוואה למשתתפים ללא אסתמה. התאמה לסמנים ביולוגיים דלקתיים לא הפחיתה את הקשר בין רובד הצוואר ותת-סוג אסתמה, מה שהדגיש את הסיכון המוגבר למחלות קרדיו-וסקולריות טרשתיות בקרב אלו עם אסתמה מתמשכת עשוי להיות רב גורמים.

מקור

https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/JAHA.122.026644

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

אסטמה אסתמה קובי עזרא

אסטמה  ויש האומרים  אסתמה  היא מחלה כרונית דלקתית של מערכת הנשימה התחתונה.  אסטמה  הינה דלקת כרונית של הסמפונות (צינורות דרכי הנשימה) ומערכת הנשימה. מחלת האסטמה מוכרת לרפואה כ- 2000 שנה, המחלה תוארה לראשונה בכתביו של היפוקרטס - אבי הרפואה.  בהתקף אסטמה ( קוצר נשימה ) מלבד הקושי לנשום, הרירית הדלקתית אשר בסמפונות ובדרכי הנשימה מגיבה באופן קיצוני לגירויים שנמצאים מחוץ לגוף, (אלרגנים, זיהומים, שינויי טמפרטורה ועוד גורמים נוספים). המצב הנ"ל גורם לתגובת היתר של הרירית, עלול להימשך תקופות בלתי מוגדרות, ממספר שעות ועד ימים. ההתקף עשוי לחזור ולהתרחש, וגורם לכך שכל גירוי חיצוני מלווה בהתכווצות הסמפונות וקושי בנשימה.  חילוף הגזים או קליטת החמצן אם תירצו, מתבצעת בכלי הדם הקטנים ביותר (קפילרים). בנקודה זו מוחלפים הגזים - החמצן ניקשר אל מולקולת הברזל המצויה בכדורית הדם האדומה, והיא מצידה משחרר את תוצר הפסולת שהותירו התאים - דו-תחמוצת הפחמן (co2). ישנם מספר גורמים עיקריים לקושי בנשימה • התכווצות שרירי הסמפונות  • נפיחות בסמפונות  • ריר סמיך בסמפונות ישנה גם דלקת של הסמפונות שגורמת לשינויים בדרכ

אלרגיות, אסטמה, סינוסיטיס, נזלת, קובי עזרא

להלן מאמר על אלרגיה, החל מאסטמה, סינוסיטיס, נזלת ואלרגיות שונות עם קובי עזרא.  כשמערכת החיסון שלך מגיבה למשהו שלא מפריע לאנשים אחרים, אתה חווה תגובה אלרגית. מספר מהאשמים הגדולים בגרימת תגובות אלרגיות הם: 1. קרדית אבק הבית,   2. קשקשים לחיות מחמד,   3. נבגי עובש,   4. עקיצת חרקים,   5. מזון, תרופות, ועוד...    אלרגיות עלולות לגרום למספר תסמינים  כגון: מתעטש, נזלת, גירוד, פריחות, נפיחות, אסטמה, בדרך כלל רופאים מטפלים באלרגיות במגוון גישות הכוללות לעתים קרובות בתרופות סטרואידיות ואנטי-היסטמיניות. עם זאת, ישנם תכשירים טבעיים וביתיים ל אלרגיה .   התרופה הטבעית הטובה ביותר לאלרגיות התרופה הטבעית הטובה ביותר לאלרגיות היא, במידת האפשר, הימנעות מהגורם האלרגי במידה והדבר אפשרי. גם רופאים וגם מרפאים טבעיים יציעו לכם להגביל או להימנע מאלרגנים, וזה מה שגורם לתגובה האלרגית שלכם.   עליך להימנע מחשיפה לאלרגנים שלך. לדוגמה, אם הייתה לך תגובה אלרגית לתרופת סולפה, הודע לרופא שלך על האלרגיה שלך. סביר להניח שהם ירשמו אנטיביוטיקה חלופית אם אי פעם תזדקק לה. 10:46 פועל עכשיו לצפייה בהמשך עם זאת, קשה להימנע מא

אסתמה, אלרגיה, נזלת קובי עזרא

מהי אלרגיה? ומדוע אנשים מסוימים חיים שנים ארוכות ללא תגובה אלרגית?,  לעומתם האחרים משתעלים, דומעים ונחלשים ממה שנראה כמו כלום!? הסיבה לכל היא, ש אלרגיה  היא תגובה לא צפויה של מערכת החיסון כלפי חומרים מלאכותיים שמוספים לאוכל ולדברים אחרים כבגדים, צעצועים וכו', או אפילו כלפי חומרים טבעיים שלא היו אמורים לגרום לנזק, אך בשל רגישות-יתר של מערכת החיסון הגוף מפתח כנגדם תגובה לא רצויה. על הטיפול -   אסטמה טיפול טבעי   ועוד... על  ה קורטיזול  הוא הורמון ממשפחת הגלוקוקורטיקואידים...  אי אפשר לנבא מראש מי יפתח תסמינים של אלרגיה, ומי לא. זה לא שאפשר להצביע על אדם שחולה לעתים קרובות בשפעת למשל, ולהגיד שהאיש הזה, בגלל היותו חולני, בוודאי יפתח גם  אלרגיות . אין קשר בין בריאות כללית ובין אלרגיה, ואנשים רבים שמעולם לא סבלו מאלרגיה, מפתחים פתאום באמצע החיים אלרגיה למספר דברים שמעולם לא הציקו להם קודם. במקרים מסוימים זה משבש את החיים עד כאב ואי נוחות, למשל במקרה של גבר שבגיל ארבעים מגלה שגופו פיתח אלרגיה לפרוות חתולים, בדיוק שבוע לאחר שהוא הביא במתנה גור חתולים חמוד לילדיו. אז למה ואיך?  הסטטיסיקה מד