דילוג לתוכן הראשי

אסטמה קורטיקוסטרואידים מעכבים פעילויות נוגדות IgE

קורטיקוסטרואידים מעכבים פעילויות נוגדות IgE של מתווכים מיוחדים לפתרון בעיות בתאי B מחולי אסטמה. 

אסטמה היא מחלה דלקתית כרונית, הכוללת דלקת ריאות כרונית והיצרות דרכי הנשימה הקטנות באמצעות שילוב של ייצור יתר של ריר והתכווצות שרירים חלקים. זה מאופיין בקוצר נשימה חוזר, צפצופים, שיעול, בצקת ומתח בחזה ובדרך כלל קשור לחסימת זרימת אוויר הפיכה והיענות יתר לדרכי הנשימה. יתר על כן, התקפי אסתמה קשים עלולים להוביל למקרי חירום מסכני חיים. 

פיתרון מתווכים מקדים (Specialized proresolving mediators או בקיצור: SPM) מקדמים את הרזולוציה של דלקת ומפעילים השפעה מיטיבה במודלים של בעלי חיים במחלות דלקתיות כרוניות, לרבות מחלת אסטמה

בעבר, הראינו כי SPM מסוימים מפחיתים את ייצור ה- IgE בתאי B מאנשים בריאים, אשר להם תפקיד קריטי במצבי אסטמה אלרגית

חקרנו את ההשפעות של SPM על ייצור IgE של תאי B בחולי אסטמה. תאים חד-גרעיניים בדם של חולי אסתמה טופלו ב- 17-HDHA או RvD1, ונמדדו רמות IgE. RvD1 ו- 17-HDHA הרטיבו את ייצור ה- IgE בתאי B ממרבית חולי האסטמה, ואילו תאי B מקבוצת חולים הנוטלים סטרואידים דרך הפה היו עקשניים יותר לטיפול ב- SPM. 


מנגנונים מולקולריים העומדים בבסיס האינטראקציה בין קורטיקוסטרואידים ל- SPM נחקרו על ידי טיפול בתאי B מתורמים שאינם אסתמטיים עם סטרואידים במבחנה. 

קורטיקוסטרואידים חסמו את ההשפעות המעכבות של 17-HDHA ו- RvD1 על ייצור ה- IgE של תאי B, ע"י ביטול הפעילות המדכאת של מתווכים אלה במיתוג IgE. 

קורטיקוסטרואידים הפחיתו את הביטוי של מדכא התעתיק Bcl-6, כמו גם את הפעילות המדכאת שלו על תעתיק קו הנבט של אפסילון. 

מסיקים ש- 17-HDHA ו- RvD1 יכולים להפחית את ייצור ה- IgE בחולי אסטמה שאינם לוקחים מינונים גבוהים של סטרואידים, אך קורטיקוסטרואידים מפריעים ליכולתם של תאי B להגיב למתווכים לפני פתרון.


טיפולים קונבנציונליים לאסתמה כוללים מוצרים נוגדי דלקת, כגון:  קורטיקוסטרואידים בשאיפה, מעכבי לויקוטריאן ומרחיבי סימפונות קצרים וארוכים. 

במקרים מסוימים, תסמינים שקשה לשלוט בהם מנוהלים באמצעות סטרואידים אוראליים (oral corticosteroids או בקיצור: OCS) בחולי אסתמה קשים. חשוב להכיר בכך שטיפולים אלה מתמקדים בניהול תסמיני המחלה בעיקר ע"י דיכוי התגובות החיסוניות הפרו-דלקתיות ואינם מטפלים בסיבות הבסיסיות לדלקת בדרכי הנשימה.


הפתוגנזה של אסתמה כוללת תאי חיסון דלקתיים שונים ומתווכים דלקתיים דלקתיים. 

IgE הוא נוגדן המיוצר על ידי תאי B; זה קריטי להופעה ולתחזוקה של מחלות אלרגיות חריפות וכרוניות, כמו אסתמה. 

הרוב המכריע של אנשים עם אסתמה אלרגית יש רמות IgE גבוהות בסרום. מכיוון ש- IgE הוא שחקן מפתח באסטמה אלרגית, הוא מהווה יעד עיקרי להתערבות טיפולית. 

נוגדן אנטי-IgE חד שבטי, אומליזומאב, הוכיח שהוא יעיל באסטמה אלרגית קשה כמו גם אצל אנשים עם אסתמה לא אלרגית. נוגדן חוסם זה נקשר בעיקר לנוגדן חופשי של IgE, ומונע ממנו לעורר תגובה דלקתית הנגרמת על ידי IgE. 

עם זאת, נוגדן אנטי- IgE זה אינו מדכא את תהליך ההתמיינות וההבשלה של תאים המייצרים IgE.


דלקת חריפה הינה תגובה חיסונית מגוננת המופעלת על ידי טראומה, פתוגנים, רעלים וכו ', אשר נובעת תוך מספר דקות מזיהוי אותות "סכנה" על ידי הפעלת מערכת החיסון המולדת. 

לעומת זאת, רזולוציה של דלקת היא תהליך דינמי ופעיל המווסת אינטראקציות תאיות רבות ברקמות המושפעות כדי לשחזר את ההומאוסטזיס. מחקרים מצביעים על כך שכשל בהקמת הומאוסטזיס ע"י דלקת ממושכת או רזולוציה לא מספקת עלול להוביל למצבים דלקתיים כרוניים, כגון אסתמה. לאחרונה אותרו מתווכים לפתרון פתרונות אנדוגניים, המופקים מליפידים, כחשובים בקידום רזולוציה של דלקת. 

לאחר סינתזה והפרשה, SPMs מאותתים דרך GPCRs לתווך את השפעותיהם. עד כה זוהו 5 זוגות קולטן-ליגנדים ראשוניים: RvD1 קושר GPCR 32 (GPR32), RvE1 קושר קולטן כימוקינים 23 (ChemR23) או קולטן לויקוטרין B1 (BLT1), LXA4 קושר ליפוקסין קולטן A4 / קולטן פפטיד פורמיל 2 (ALX / FPR2) ו- RvD2 קושר חלבון G מצמידים 18 (GPR18). 

פעולות אלה בתיווך קולטן של SPM הן ספציפיות לסוג התאים, והמנגנונים המדויקים אינם ידועים.


בהתחשב בתפקיד החשוב של IgE בפתופיזיולוגיה של אסטמה, המעבדה שלנו הראתה בעבר כי RvD1, ומבשר ה- RvD1 17-HDHA, מעכבים את ייצור ה- IgE של תאי B אנושיים מאנשים בריאים. זה תיווך באמצעות ביטוי משופר של מדכא התעתיק, Bcl-6, אשר בתורו דיכא את המעבר של תאי B ל- IgE. 

במחקר הנוכחי כאן, בדקנו האם 17-HDHA או RvD1 יכולים להפחית את ייצור ה- IgE בתאי B מחולי אסתמה. 

כדי לבדוק את ההשערה שלנו, גייסנו חולי אסתמה, שרובם לקחו סטרואידים בצורה שאיפה או דרך הפה, תלוי בחומרת המחלה, ובודדנו תאי B כדי לבדוק את ההשפעות של SPM. עוד בדקנו את המנגנוים שבאמצעותם SPM משפיעים על סינתזת IgE וכיצד קורטיקוסטרואידים עשויים להשפיע על השפעות SPM.


JCI Insight. 2017 Feb 9; 2(3): e88588.

Published online 2017 Feb 9. doi: 10.1172/jci.insight.88588


תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

אסטמה אסתמה קובי עזרא

אסטמה  ויש האומרים  אסתמה  היא מחלה כרונית דלקתית של מערכת הנשימה התחתונה.  אסטמה  הינה דלקת כרונית של הסמפונות (צינורות דרכי הנשימה) ומערכת הנשימה. מחלת האסטמה מוכרת לרפואה כ- 2000 שנה, המחלה תוארה לראשונה בכתביו של היפוקרטס - אבי הרפואה.  בהתקף אסטמה ( קוצר נשימה ) מלבד הקושי לנשום, הרירית הדלקתית אשר בסמפונות ובדרכי הנשימה מגיבה באופן קיצוני לגירויים שנמצאים מחוץ לגוף, (אלרגנים, זיהומים, שינויי טמפרטורה ועוד גורמים נוספים). המצב הנ"ל גורם לתגובת היתר של הרירית, עלול להימשך תקופות בלתי מוגדרות, ממספר שעות ועד ימים. ההתקף עשוי לחזור ולהתרחש, וגורם לכך שכל גירוי חיצוני מלווה בהתכווצות הסמפונות וקושי בנשימה.  חילוף הגזים או קליטת החמצן אם תירצו, מתבצעת בכלי הדם הקטנים ביותר (קפילרים). בנקודה זו מוחלפים הגזים - החמצן ניקשר אל מולקולת הברזל המצויה בכדורית הדם האדומה, והיא מצידה משחרר את תוצר הפסולת שהותירו התאים - דו-תחמוצת הפחמן (co2). ישנם מספר גורמים עיקריים לקושי בנשימה • התכווצות שרירי הסמפונות  • נפיחות בסמפונות  • ריר סמיך בסמפונות ישנה גם דלקת של הסמפונות שגורמת לשינויים בדרכ

אסתמה ורכיבי תזונה

אסתמה ורכיבי תזונה אסתמה ורכיבי תזונה , ישנם חומרי תזונה שונים אשר מסייעים לנו לטפל ולאזן את התקפי האסתמה. זה בדיוק כמו שיש אנשים הסובלים ה אסתמה  חמורה ריכוזים נמוכים בדם של ויטמין C – אסקורבט (ascorbate), במיוחד גברים וילדים. ויטמין C הינו אחד הויטמינים נוגדי החמצון העיקריים שמצוי ברמות גבוהות בנוזל החוץ התאי של רירית הריאה וצריכת ויטמין C נמוכה נמצאים קשורה לבעיות בתפקוד ריאתי. אסתמה  הינה מחלה כרונית המערבת את מערכת הנשימה התחתונה, דרכי הנשימה מדי פעם מתכווצות, עקב התגובה הדלקתית, כך שקנה הנשימה מכווץ ומלא בריר (כמויות עודפות של ליחה), לעתים קרובות בתגובה לאחד או יותר מגורמים. גורמים עשויים להצית התקף אסתמה הם, כגון: חשיפה לממריץ סביבתי ואלרגנים. אוויר קר, אוויר חם ולח, פעילות גופנית או מאמץ אחר, מתח נפשי עלול לעורר התקף  אסטמה . היצרות דרכי הנשימה גורמת לתסמינים כגון: צפצופים, קוצר נשימה, לחץ בחזה ושיעול. אסתמה וויטמין C טיפול יעיל במחלת ה אסתמה  הוא זמין, בטוחה ונוח עם ויטמין C. אל יש מהבין את הצרכים והמינון, כלומר שהדרישה היחידה היא לקחת מספיק ויטמין C על מנת שהטי

אסטמה ואנטי-אוקסידנטים

אסטמה ואנטי-אוקסידנטים ויטמינים אסטמה הינה הפרעה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה הנשימה התחתונות, אסטמה מתאפיינת בדלקת בדרכי הנשימה בסימפונות וכך ייצור מוגבר של ריר ותגובתיות יתר של דרכי הנשימה התחתונות. הסימפטומים של ה אסטמה , כתוצאה מהנ"ל, כוללים צפצופים, שיעול וקוצר נשימה. אסטמה היא מחלה המערכת תהליכים רבים (multifactorial) עם כמובן מרכיבים גנטיים, אלרגיים, סביבתיים, זיהומים, רגשיים-נפשיים, ותזונתיים. הפתופיזיולוגיה הבסיסית של אסטמה היא דלקת בדרכי המשימה התחתונות בעץ הברונכיאלי. התהליך הדלקתי באסתמה כתוצאה מתגובה חריגה של תאי-CD4  T של מערכת החיסונית. במחלה נוצרים ציטוקינים כוללים לרבות interleukin-4 (IL-4), IL-5, IL-6, IL-9, IL-10, IL-13, אשר מעודדים את יצירת וגיוס תאי הפיטום, בזופילים, אאוזינופילים, ו- תאי-B, שכולם מעורבים בתגובה הדלקתית, והתגובה האלרגנית. ב אסטמה , הזרוע של תגובת מהערכת החיסונית פעילה יתר על מידה. ניתן להבין כי ב חולי אסטמה  ישנה מעורבות של פעילות יתר-חיסונית, גנטיקה. גם וירוסים, פטריות, רעילות מתכות כבדות, תזונה, וזיהום יכולים לתרום לתחלואה.