דילוג לתוכן הראשי

אסתמה

אסתמה

אסתמה (המקור היווני לביטוי אסטמה הינו "מתנשף") הינה מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה. אסטמה מאופיינת בתסמינים משתנים וחוזרים, של חסימת זרימת אוויר בדרכי המשימה וסימפונות. תסמינים נפוצים הם: צפצופים, שיעול, לחץ בחזה וקוצר נשימה.
אסתמה משפיעה על אנשים בכל הגילים, אך היא בדרך כלל מתחילה בתקופת ילדות.
האסתמה נגרמת ע"י שילוב של מספר גורמים גנטיים וסביבתיים. האבחנה של מחלת האסתמה מתבססת לרוב על הסימפטומים, התגובה לטיפול לאורך זמן, וספירומטריה.

טיפול בתסמינים חריפים הינו בדרך כלל עם בטא 2 אגוניסט קצר טווח בשאיפה (כגון salbutamol = ונטולין) וסטרואידים דרך הפה. במקרים חמורים מאוד נותנים סטרואידים תוך ורידי, מגנזיום סולפט ואשפוז להשגחה.
אסתמה מאופיינת באפיזודות חוזרות ונשנות של צפצופים, קוצר נשימה, לחץ בחזה ושיעול. במהלך התאוששות מהתקף היא עשויה להופיע מוגלה אוהב בשל רמות גבוהות של תאי דם לבנים הנקראות אאוזינופילים. תסמינים הם בדרך כלל חזקים יותר בלילה ובשעות הבוקר המוקדמות או בתגובה לפעילות גופנית ו\או אוויר קר.
ניתן למנוע הסימפטומים ע"י הימנעות מפעילות גופנית מאומצת, ומצבים, כגון" חשיפה לאלרגנים, וע"י השימוש הפרופילקטי בשאיפת סטרואידים. בטא אגוניסטים ארוכי טווח (LABA) או אנטגוניסטים leukotriene (כגון: סינגולר) עשויים לשמש בנוסף לסטרואידים בשאיפה, אם תסמיני אסתמה יישארו בלתי מבוקר.
גורמים סביבתיים ואסתמה: ישנם גורמים סביבתיים רבים נקשרים עם ההתפתחות של מחלת האסתמה והחמרתה, לרבות: אלרגנים, זיהום אוויר, וכימיקלים סביבתיים אחרים, איכות אוויר נמוכה עישון במהלך הריון ולאחר לידה קשור בסיכון גבוה יותר לתסמינים דמויי אסתמה.
ההיסטוריה המשפחתית הינה גורם סיכון לאסתמה עם גנים רבים שמעורבים ושונים. רבים מהגנים הללו קשורים למערכת החיסונית או דלקת ויסות.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

אסטמה אסתמה קובי עזרא

אסטמה  ויש האומרים  אסתמה  היא מחלה כרונית דלקתית של מערכת הנשימה התחתונה.  אסטמה  הינה דלקת כרונית של הסמפונות (צינורות דרכי הנשימה) ומערכת הנשימה. מחלת האסטמה מוכרת לרפואה כ- 2000 שנה, המחלה תוארה לראשונה בכתביו של היפוקרטס - אבי הרפואה.  בהתקף אסטמה ( קוצר נשימה ) מלבד הקושי לנשום, הרירית הדלקתית אשר בסמפונות ובדרכי הנשימה מגיבה באופן קיצוני לגירויים שנמצאים מחוץ לגוף, (אלרגנים, זיהומים, שינויי טמפרטורה ועוד גורמים נוספים). המצב הנ"ל גורם לתגובת היתר של הרירית, עלול להימשך תקופות בלתי מוגדרות, ממספר שעות ועד ימים. ההתקף עשוי לחזור ולהתרחש, וגורם לכך שכל גירוי חיצוני מלווה בהתכווצות הסמפונות וקושי בנשימה.  חילוף הגזים או קליטת החמצן אם תירצו, מתבצעת בכלי הדם הקטנים ביותר (קפילרים). בנקודה זו מוחלפים הגזים - החמצן ניקשר אל מולקולת הברזל המצויה בכדורית הדם האדומה, והיא מצידה משחרר את תוצר הפסולת שהותירו התאים - דו-תחמוצת הפחמן (co2). ישנם מספר גורמים עיקריים לקושי בנשימה • התכווצות שרירי הסמפונות  • נפיחות בסמפונות  • ריר סמיך בסמפונות ישנה גם דלקת של הסמפונות שגורמת לשינויים בדרכ

אלרגיות, אסטמה, סינוסיטיס, נזלת, קובי עזרא

להלן מאמר על אלרגיה, החל מאסטמה, סינוסיטיס, נזלת ואלרגיות שונות עם קובי עזרא.  כשמערכת החיסון שלך מגיבה למשהו שלא מפריע לאנשים אחרים, אתה חווה תגובה אלרגית. מספר מהאשמים הגדולים בגרימת תגובות אלרגיות הם: 1. קרדית אבק הבית,   2. קשקשים לחיות מחמד,   3. נבגי עובש,   4. עקיצת חרקים,   5. מזון, תרופות, ועוד...    אלרגיות עלולות לגרום למספר תסמינים  כגון: מתעטש, נזלת, גירוד, פריחות, נפיחות, אסטמה, בדרך כלל רופאים מטפלים באלרגיות במגוון גישות הכוללות לעתים קרובות בתרופות סטרואידיות ואנטי-היסטמיניות. עם זאת, ישנם תכשירים טבעיים וביתיים ל אלרגיה .   התרופה הטבעית הטובה ביותר לאלרגיות התרופה הטבעית הטובה ביותר לאלרגיות היא, במידת האפשר, הימנעות מהגורם האלרגי במידה והדבר אפשרי. גם רופאים וגם מרפאים טבעיים יציעו לכם להגביל או להימנע מאלרגנים, וזה מה שגורם לתגובה האלרגית שלכם.   עליך להימנע מחשיפה לאלרגנים שלך. לדוגמה, אם הייתה לך תגובה אלרגית לתרופת סולפה, הודע לרופא שלך על האלרגיה שלך. סביר להניח שהם ירשמו אנטיביוטיקה חלופית אם אי פעם תזדקק לה. 10:46 פועל עכשיו לצפייה בהמשך עם זאת, קשה להימנע מא

אסתמה, אלרגיה, נזלת קובי עזרא

מהי אלרגיה? ומדוע אנשים מסוימים חיים שנים ארוכות ללא תגובה אלרגית?,  לעומתם האחרים משתעלים, דומעים ונחלשים ממה שנראה כמו כלום!? הסיבה לכל היא, ש אלרגיה  היא תגובה לא צפויה של מערכת החיסון כלפי חומרים מלאכותיים שמוספים לאוכל ולדברים אחרים כבגדים, צעצועים וכו', או אפילו כלפי חומרים טבעיים שלא היו אמורים לגרום לנזק, אך בשל רגישות-יתר של מערכת החיסון הגוף מפתח כנגדם תגובה לא רצויה. על הטיפול -   אסטמה טיפול טבעי   ועוד... על  ה קורטיזול  הוא הורמון ממשפחת הגלוקוקורטיקואידים...  אי אפשר לנבא מראש מי יפתח תסמינים של אלרגיה, ומי לא. זה לא שאפשר להצביע על אדם שחולה לעתים קרובות בשפעת למשל, ולהגיד שהאיש הזה, בגלל היותו חולני, בוודאי יפתח גם  אלרגיות . אין קשר בין בריאות כללית ובין אלרגיה, ואנשים רבים שמעולם לא סבלו מאלרגיה, מפתחים פתאום באמצע החיים אלרגיה למספר דברים שמעולם לא הציקו להם קודם. במקרים מסוימים זה משבש את החיים עד כאב ואי נוחות, למשל במקרה של גבר שבגיל ארבעים מגלה שגופו פיתח אלרגיה לפרוות חתולים, בדיוק שבוע לאחר שהוא הביא במתנה גור חתולים חמוד לילדיו. אז למה ואיך?  הסטטיסיקה מד