דילוג לתוכן הראשי

גנחת הסימפונות | אסתמה

אסטמה | קצרת | גנחת הסימפונות

מחלת האסטמה (או אסתמה) או בעברית "גנחת הסמפונות" ("קצרת"), הינה מחלה כרונית, חסימתית של מערכת הנשימה התחתונה.
במחלת האסטמה, ישנו גורם דלקתי הנוצר כתוצאה מהפרשת ריר מתאי מאסט (תאי פיטום), בעיקר הפרשת היסטמין. ההיסטמין הינו, גורם דלקתי המופרש במחלות אלרגיות שונות.
התהליך הדלקתי במחלת האסטמה, גורם להיצרות הסמפונות בדרכי הנשימה עקב התכווצות השרירים החלקים, עוטפים את הברונכים (סמפונות).

התקף אסטמה:

התקף אסטמה, הוא למעשה חסימת דרכי האוויר, מהאוויר החיצוני דרך הריאה אל מחזור הדם.
מבחינה קלינית הביטוי של התקף אסטמה, יכול להופיע בצפצופים, אקספיריום מאורך (יציאת אוויר איטית וארוכה), התכווצות שרירי הברונכים הגורמים ליציאת וכניסת אויר קשה ואיטית, הפרשות של ריר צמיגי (ריר זה מכיל רכיבים אלרגיים כגון: היסטמין) אשר מפריע לזרימת האוויר, לחצים בחזה, שיעול טורדני שיכול להחריף ולהצית את התקף האסטמה, נשימות שטחיות ומהירות.

טיפול טבעי לאסטמה:

ישנם טיפולים טבעיים רבים למחלת האסטמה, אך ישנו הצורך לטפל בחולי האסטמה באופן אישי בהתאם למאפייני המחלה, לגורמים, לתופעות האישיות של חולי האסטמה.
לתזונה נכונה המתאימה באופן אישי לחולי האסטמה, ישנה חשיבות מכרעת בטיפול המניעתי, היות והטיפול במחלת האסטמה צריך להיות מניעתי ולא אקוטי (חריף).
התזונה בחולי האסטמה, צריכה להכיל ביופלבונואידים שונים, אשר ימנעו מתאי מאסט להפריש את עודפי האיסטמין וכתוצאה מכך, להתכווצות שרירי הברונכים, הדבר המוביל להתקף אסטמה.

טיפול תרופתי לאסטמה:

ישנם מגוון תכשירים ותרופות המסייעות לחולי אסטמה לטפל במחלתם, אם כי הטיפול אינו פוטר את הבעיה לחלוטין, אך הוא מסייע לאיזון מסוים ולמניעת התקפים.

מרחיבי הסימפונות ואסטמה:

ישנם תרופות הניתנות בעת התקף אסטמה אקוטי ותפקידם להרחיב את הסימפונות ע"י גירוי רצפטורים (קולטנים), מסוג ביתא 2, כך התרופות מרפות את השרירים העודפים את מערכת הנשימה התחתונה ומשחררים את עוויתות במערכת הנשימה של חולי האסטמה.
דוגמאות לתרופות מהסוג הנ"ל: ונטולין (סמבוטבול), ברקלין.
תרופות נוספות הינן תרופות המונעות את התגובה הדלקתית במערכת הנשימה.
החל מתכשירים סטרואידיליים (סטרואידים) כגון: בודיקורט, בקוטייד. ותכשירים שאינם סטרואידים, כגון: סינגולאר ועוד… תרופות אלה, אשר מונעות את הפרשתן של גורמים אלרגניים שונים כגון: היסטמין וכו'.

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

אסטמה אסתמה קובי עזרא

אסטמה  ויש האומרים  אסתמה  היא מחלה כרונית דלקתית של מערכת הנשימה התחתונה.  אסטמה  הינה דלקת כרונית של הסמפונות (צינורות דרכי הנשימה) ומערכת הנשימה. מחלת האסטמה מוכרת לרפואה כ- 2000 שנה, המחלה תוארה לראשונה בכתביו של היפוקרטס - אבי הרפואה.  בהתקף אסטמה ( קוצר נשימה ) מלבד הקושי לנשום, הרירית הדלקתית אשר בסמפונות ובדרכי הנשימה מגיבה באופן קיצוני לגירויים שנמצאים מחוץ לגוף, (אלרגנים, זיהומים, שינויי טמפרטורה ועוד גורמים נוספים). המצב הנ"ל גורם לתגובת היתר של הרירית, עלול להימשך תקופות בלתי מוגדרות, ממספר שעות ועד ימים. ההתקף עשוי לחזור ולהתרחש, וגורם לכך שכל גירוי חיצוני מלווה בהתכווצות הסמפונות וקושי בנשימה.  חילוף הגזים או קליטת החמצן אם תירצו, מתבצעת בכלי הדם הקטנים ביותר (קפילרים). בנקודה זו מוחלפים הגזים - החמצן ניקשר אל מולקולת הברזל המצויה בכדורית הדם האדומה, והיא מצידה משחרר את תוצר הפסולת שהותירו התאים - דו-תחמוצת הפחמן (co2). ישנם מספר גורמים עיקריים לקושי בנשימה • התכווצות שרירי הסמפונות  • נפיחות בסמפונות  • ריר סמיך בסמפונות ישנה גם דלקת של הסמפונות שגורמת לשינויים בדרכ

אלרגיות, אסטמה, סינוסיטיס, נזלת, קובי עזרא

להלן מאמר על אלרגיה, החל מאסטמה, סינוסיטיס, נזלת ואלרגיות שונות עם קובי עזרא.  כשמערכת החיסון שלך מגיבה למשהו שלא מפריע לאנשים אחרים, אתה חווה תגובה אלרגית. מספר מהאשמים הגדולים בגרימת תגובות אלרגיות הם: 1. קרדית אבק הבית,   2. קשקשים לחיות מחמד,   3. נבגי עובש,   4. עקיצת חרקים,   5. מזון, תרופות, ועוד...    אלרגיות עלולות לגרום למספר תסמינים  כגון: מתעטש, נזלת, גירוד, פריחות, נפיחות, אסטמה, בדרך כלל רופאים מטפלים באלרגיות במגוון גישות הכוללות לעתים קרובות בתרופות סטרואידיות ואנטי-היסטמיניות. עם זאת, ישנם תכשירים טבעיים וביתיים ל אלרגיה .   התרופה הטבעית הטובה ביותר לאלרגיות התרופה הטבעית הטובה ביותר לאלרגיות היא, במידת האפשר, הימנעות מהגורם האלרגי במידה והדבר אפשרי. גם רופאים וגם מרפאים טבעיים יציעו לכם להגביל או להימנע מאלרגנים, וזה מה שגורם לתגובה האלרגית שלכם.   עליך להימנע מחשיפה לאלרגנים שלך. לדוגמה, אם הייתה לך תגובה אלרגית לתרופת סולפה, הודע לרופא שלך על האלרגיה שלך. סביר להניח שהם ירשמו אנטיביוטיקה חלופית אם אי פעם תזדקק לה. 10:46 פועל עכשיו לצפייה בהמשך עם זאת, קשה להימנע מא

אסתמה ורכיבי תזונה

אסתמה ורכיבי תזונה אסתמה ורכיבי תזונה , ישנם חומרי תזונה שונים אשר מסייעים לנו לטפל ולאזן את התקפי האסתמה. זה בדיוק כמו שיש אנשים הסובלים ה אסתמה  חמורה ריכוזים נמוכים בדם של ויטמין C – אסקורבט (ascorbate), במיוחד גברים וילדים. ויטמין C הינו אחד הויטמינים נוגדי החמצון העיקריים שמצוי ברמות גבוהות בנוזל החוץ התאי של רירית הריאה וצריכת ויטמין C נמוכה נמצאים קשורה לבעיות בתפקוד ריאתי. אסתמה  הינה מחלה כרונית המערבת את מערכת הנשימה התחתונה, דרכי הנשימה מדי פעם מתכווצות, עקב התגובה הדלקתית, כך שקנה הנשימה מכווץ ומלא בריר (כמויות עודפות של ליחה), לעתים קרובות בתגובה לאחד או יותר מגורמים. גורמים עשויים להצית התקף אסתמה הם, כגון: חשיפה לממריץ סביבתי ואלרגנים. אוויר קר, אוויר חם ולח, פעילות גופנית או מאמץ אחר, מתח נפשי עלול לעורר התקף  אסטמה . היצרות דרכי הנשימה גורמת לתסמינים כגון: צפצופים, קוצר נשימה, לחץ בחזה ושיעול. אסתמה וויטמין C טיפול יעיל במחלת ה אסתמה  הוא זמין, בטוחה ונוח עם ויטמין C. אל יש מהבין את הצרכים והמינון, כלומר שהדרישה היחידה היא לקחת מספיק ויטמין C על מנת שהטי