יום שבת, 12 באוקטובר 2013

אסטמה וויטמינים

אסטמה וויטמינים

התוצאות שהוצגו בסקירה זו מצביעות אודות השפעת רכיבי תזונה על מחלת ריאות חסימתית בולטת ביותר לויטמינים נוגדי חמצון, בעיקר הוויטמין C, ובמידה פחותה יותר ויטמין E.

חומרים נוגדי חמצון יכולים לווסת את התפתחותן של מחלות ריאה כרוניות ומשפר תפקוד ריאות.
ויטמינים נוגדי חמצון יכולים גם לשחק תפקיד חשוב באינטראקציות של גנים בעקבות מחלות ריאה מורכבות, כגון: אסתמה בילדות. הנתונים מראים גם כי ייתכן שיש לחומצות השומן אומגה 3 השפעה העשויה להגן מפני פעילות יתר בדרכי הנשימה ושמירת תפקודי ריאות, עם זאת, הנתונים רלוונטיים עדיין דלים ביותר.
למרות שנתונים אפידמיולוגיים מצביעים על כך שצריכת פירות וירקות טריים עשויה להפחית את הסיכון של מחלות נשימה. אין נתונים ברורים אודות חומרים מזינים שעשויים להיות רלוונטיים יותר.
בעוד מחקרים מסוימים העריכו שצריכה יומית של ויטמין C, מחקרים אחרים להשתמש בצריכת פירות כתחליף לצריכת נוגדי חמצון. בהתחשב במתאמים בין התזונה ויטמינים נוגד חמצון, בעיקר ויטמין C, בטא קרוטן, ופלבנואידים, כמו גם מיקרונוטריאנטים אחרים, למרות שישנו הקושי לבודד השפעה מסוימת.
קבוצות אוכלוסייה מסוימות עם רמות גבוהות יותר של סטרס חמצוני, כמו מעשני סיגריות, עשויות להיות סבירה יותר בכדי להפיק תועלת מתוספי תזונה, שכן חלק מהמחקרים הראו כי צריכת נוגדי חמצון עשויה להיות בעלת השפעה גדולה יותר בקבוצה זו.
מחקרים על תפקוד ריאות ו-COPD (מחלה כרונית חסימתית של הריאות) אצל מבוגרים מצביעים על כך שצריכת יומית של ויטמין C ברמות העולה על רמת הצריכה הנוכחית המומלצת (60 מ"ג ליום ובקרב מעשנים 100 מ"ג ליום) עשויה להיות השפעה מגינה במקצת.
נתונים מסויימים תומכים בהשערה כי צריכת פירות טריים בעלי השפעה מיטיבה על הריאות. בקרב ילדים, צריכת פירות טריים, במיוחד פירות העשירים בוויטמין C, הייתה קשורה לשכיחות נמוכה יותר של תסמיני אסתמה ותפקוד ריאה גבוה יותר (תקין יותר). השפעה זו נצפתה על אירוע ברמות נמוכות של צריכת פירות (מנה אחת או שתיים בשבוע לעומת פחות ממנה אחת בשבוע), אשר טוען כי עלייה קטנה בצריכה תזונתית יכולה להיות בעלת השפעה מועילה.
נתונים שנאספו אינם מספקים ראיות לכך שהגדלת צריכת חומצות שומן אומגה 3 מגנה מפני מחלת ריאות.
מחקרים ניסיוניים על חולי אסתמה עולה שעירוי מגנזיום ייתכן שיש לו מקום בטיפול האקוטי של אסטמה, אך לא נראה שישנן יתרונות לטווח ארוך.
תוצאות מחקרים שנערכו בקרב תוספים חשוף שצריכת רמות גבוהות של נוגדי חמצון מצביעות על כך שצריכת היומית של ויטמינים נוגדי חמצון העולה על רמת הצריכה המומלצת עשויה להיות השפעה חיובית על דרכי הנשימה והריאות, הצריכה גבוהה יותר מרמת הצריכה המומלצת צריכים להיות מומלצת לאוכלוסיות שנחשפו למזהמים כרוניים photooxidant אוויר (כמו אוזון), עישון סיגריות, או פעילות גופנית נמרצת.
קשה לקבוע את הכמויות של ויטמינים נוגדי חמצון שאנשים צריכים לצרוך. בפרט, אם כי ויטמין C הודגמה זמינות ביולוגית מקסימלית כאשר ניתן במנה אחת של 200 מ"ג, ניסויים שעליהם התבססו ממצא זה נערכו בתנאים רגילים.
הנחיות מהמכון הלאומי לסרטן בארה"ב ממליצות על צריכת חמש מנות פירות וירקות ביום, המתאימות לצריכת ויטמין C עולה על 200 מ"ג. סקרי תזונה שנערכו באוכלוסייה האמריקנית עולה כי פחות מ- 12 אחוזים מהילדים בארה"ב ובמבוגרים מצליחים להגיע לרמה זאת של הצריכה מומלצת.
מתוך: Epidemiol Rev. 2001;23(2):268-87.

אין תגובות:

פרסום תגובה

תוכלו לשלוח לנו הכל אודות מחלת האסטמה, החל מתופעות לוואי אישיות של תרופות ועד למאמרים אודות המחלה... (למייל: kobisport@gmail.com)