דילוג לתוכן הראשי

אסטמה

אסטמה,שיטת בוטייקו וטיפים

אסטמה היא מחלה ריאתית התוקפת אחוז ניכר מהאוכלוסייה הבוגרת ונפוצה בקרב ילדים. חולי אסטמה צריכים להימנע מהפחתת תרופות ללא התייעצות עם רופא, עליהם ללמוד וליישם שיטת טיפול יעילה ומוכחת מדעית כמו שיטת בוטייקו ולהשתמש בתוסף תזונה ייחודי אשר נימצא לאחרונה כיעיל בצימצום סימפטומי אסטמה. אסטמה היא מחלה ריאתית כרונית התקפית. התקפי אסטמה נגרמים בדרך כלל כתוצאה מאלרגיה, כאשר ריר צמיגי המופרש מדפנות הסימפונות, חוסם את הסימפונות ומקשה על הוצאת והכנסת אוויר. חולי אסטמה סובלים מקשיי נשימה המלווים ברעשים, ציפצופים,קוצר נשימה, שיעול כרוני, וסיבולת לב-ריאה נמוכה.

אסטמה תוקפת כ-7% מאוכלוסיית הבוגרים ו-12% מאוכלוסיית הילדים. הגורמים למחלת אסטמה הם תורשתיים וסביבתיים. לגורמים הנפשיים השפעה מאיצה על התפרצות המחלה,תדירותה ועוצמתה של מחלת האסטמה. חלק ניכר מחולי אסטמה, אינם מיישמים לאורך זמן את הנחיות הרופא המטפל ונוקטים ביוזמות "עצמאיות" המתבטאות בהפחתת השימוש בתרופות (או המשאפים), עד הפסקת השימוש בהם לחלוטין. תופעה זו נפוצה בעיקר בתקופה "שקטה", ללא התקפי קוצר נשימה, או סימפטומים אחרים. המטופל חי באשליה, כאילו התגבר על המחלה והחלים לחלוטין. זהו כמובן מצג שווא. המטופל נהנה עדיין מיתרונות הטיפול התרופתי שהשפעתו נמשכת במשך שבועות אחדים לאחר הפסקת השימוש בו.

אולם לאחר שההשפעה המיטיבה פגה, חווה המטופל התפרצות מחודשת של המחלה ומגיע למרפאה עם התקפי קוצר נשימה. לטיפול בתרופות עלולות להיות תופעות לוואי ובעיקר כשמדובר בטיפול ממושך במחלה כרונית הנמשך שנים רבות, אך יתרונות הטיפול המונע עולים על החסרונות. שיטת בוטייקו לטיפול בהפרעות נשימה ללא תרופות , מאפשרת להתגבר על הסימפטומים ולהשיב את איכות החיים בצורה טבעית. השיטה מתאימה לטיפול במחלת אסטמה מכל רקע ובכל דרגת חומרה ולאנשים הסובלים ממחלות אחרות הקשורות להפרעות בנשימה. השיטה, פותחה על ידי הרופא והחוקר פרופ. קונסטנטין פ. בוטייקו, קרויה על שמו ומשמשת רופאים ומטפלים למעלה מ-50 שנה. בבסיס השיטה טכניקת תרגול נשימתי ייחודי והיא מבוססת על עקרונות פיזיולוגיים של מערכת הנשימה. באמצעות שיטת בוטייקו משפרים את האיזון של co2- דו תחמוצת הפחמן, חומר בעל משמעות טיפולית והשפעה חיובית על מערכות שונות בגוף וביניהן מערכת הנשימה. אצל חולי אסטמה, בשל דפוס נשימה לקוי המתבטא בנשימת יתר ("היפר וונטילציה") ריכוז דו תחמוצת הפחמן נמוך מידי. לימוד שיטת בוטייקו מסייע להעלות את ריכוז דו תחמוצת הפחמן לרמה הרצויה ועל ידי כך להפיק את היתרונות הגלומים בחומר זה: הרחבת הסימפונות, בדומה להשפעת הונטולין.

חיזוק המערכת החיסונית וכתוצאה מכך הפחתת הדלקת הנוצרת בסימפונות, המתבטאת בליחה סמיכה החוסמת את מעבר האוויר ויוצרת תחושת קוצר נשימה. ההשפעה דומה לפעולת המשאפים המכילים סטרואידים. שיפור העברת החמצן מהדם אל תאי הגוף ועל ידי כך הפחתת העומס המוטל על הלב ועקב כך שיפור היכולת והכושר הגופני. לשיטה אין תופעות לוואי ואחוזי ההצלחה שלה גבוהים. יעילות השיטה נבחנה והוכחה בשבעה ניסויים קליניים בבתי חולים ומרכזים רפואים בעולם הרחב. לאחרונה, זכתה שיטת בוטייקו להכרה של האיגוד הבריטי לרפואת חזה וריאות ולהמלצה להיעזר בשיטה כטיפול משלים לטיפול התרופתי. בישראל, ניתן ללמוד את שיטת בוטייקו בסדנאות המתקיימות במרפאות כללית רפואה משלימה. הטיפול מיועד למבוטחי כל הקופות.

המלצה לחולי אסטמה: שימוש בתוסף תזונה. ויטמין D, שלא כמו ויטמינים אחרים הנקלטים לגופנו דרך המזון, מגיע אלינו דרך קרינת השמש. אין אפשרות מעשית להגיע לרמות סבירות של הוויטמין ללא חשיפה מספקת לשמש או צריכתו כתוסף מזון. שינויים בהרגלי החיים מעמידים את האוכלוסיה בסיכון של חוסר בוויטמין D עקב אי חשיפה מספיקה לשמש. מחקרים חדשים העלו כי מדובר בחומר בעל חשיבות מן המעלה הראשונה אשר נוכחותו משפיעה באופן משמעותי על מערכות רבות בגופינו. בין השאר, נמצא קשר ברור בין ריכוז נאות של ויטמין D לחומרת מחלת אסטמה וכן יחס ישיר בין ריכוז הוויטמין ליעילות השפעת הטיפול המונע. ככל שהמחקרים מעמיקים לבדוק את מנגנון הפעולה של ויטמין D מתברר כי הוא מחזק את המערכת החיסונית שהיא גם החוליה החלשה אצל מטופלי האסטמה.

ישראל היא מדינה שטופת שמש אך רק קרני השמש של שעות הצהריים, בעלות אורך גל UVB הינן המתאימות לשפעל את החומר שבעור ולהפכו לוויטמין D פעיל. בשל שינויי דפוסי עבודה ומעבר למקומות עבודה סגורים, החשש מסרטן העור וההימנעות המוצדקת מחשיפה לשמש, בעיקר בשעות הצהרים, חלק ניכר מהאוכלוסייה אינו זוכה לקרינת השמש הרצויה להפעלת ויטמין D.

מומלץ לבקש מרופא המשפחה הפנייה לבדיקת דם פשוטה אשר תראה את ריכוז הוויטמין ובמידה וקיים מחסור, אפשר להשלימו באמצעות תוסף תזונה לא יקר. ההשפעה החיובית על מחלת אסטמה תבוא לידי ביטוי בתוך זמן קצר. 

מאתר:articlesד"ר אביחי בולקובשטיין,רופא שיניים,בוגר אוניברסיטת תל אביב,השתלם בלונדון בטיפול בחולי אסתמה בשיטת בוטייקו,אחראי בשירותי בריאות כללית-רפואה משלימה על סדנאות לחולי אסתמה.למידע נוסף או חומר מדעי:050-5204546.  www,drbu.com

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

אסטמה אסתמה קובי עזרא

אסטמה  ויש האומרים  אסתמה  היא מחלה כרונית דלקתית של מערכת הנשימה התחתונה.  אסטמה  הינה דלקת כרונית של הסמפונות (צינורות דרכי הנשימה) ומערכת הנשימה. מחלת האסטמה מוכרת לרפואה כ- 2000 שנה, המחלה תוארה לראשונה בכתביו של היפוקרטס - אבי הרפואה.  בהתקף אסטמה ( קוצר נשימה ) מלבד הקושי לנשום, הרירית הדלקתית אשר בסמפונות ובדרכי הנשימה מגיבה באופן קיצוני לגירויים שנמצאים מחוץ לגוף, (אלרגנים, זיהומים, שינויי טמפרטורה ועוד גורמים נוספים). המצב הנ"ל גורם לתגובת היתר של הרירית, עלול להימשך תקופות בלתי מוגדרות, ממספר שעות ועד ימים. ההתקף עשוי לחזור ולהתרחש, וגורם לכך שכל גירוי חיצוני מלווה בהתכווצות הסמפונות וקושי בנשימה.  חילוף הגזים או קליטת החמצן אם תירצו, מתבצעת בכלי הדם הקטנים ביותר (קפילרים). בנקודה זו מוחלפים הגזים - החמצן ניקשר אל מולקולת הברזל המצויה בכדורית הדם האדומה, והיא מצידה משחרר את תוצר הפסולת שהותירו התאים - דו-תחמוצת הפחמן (co2). ישנם מספר גורמים עיקריים לקושי בנשימה • התכווצות שרירי הסמפונות  • נפיחות בסמפונות  • ריר סמיך בסמפונות ישנה גם דלקת של הסמפונות שגורמת לשינויים בדרכ

אלרגיות, אסטמה, סינוסיטיס, נזלת, קובי עזרא

להלן מאמר על אלרגיה, החל מאסטמה, סינוסיטיס, נזלת ואלרגיות שונות עם קובי עזרא.  כשמערכת החיסון שלך מגיבה למשהו שלא מפריע לאנשים אחרים, אתה חווה תגובה אלרגית. מספר מהאשמים הגדולים בגרימת תגובות אלרגיות הם: 1. קרדית אבק הבית,   2. קשקשים לחיות מחמד,   3. נבגי עובש,   4. עקיצת חרקים,   5. מזון, תרופות, ועוד...    אלרגיות עלולות לגרום למספר תסמינים  כגון: מתעטש, נזלת, גירוד, פריחות, נפיחות, אסטמה, בדרך כלל רופאים מטפלים באלרגיות במגוון גישות הכוללות לעתים קרובות בתרופות סטרואידיות ואנטי-היסטמיניות. עם זאת, ישנם תכשירים טבעיים וביתיים ל אלרגיה .   התרופה הטבעית הטובה ביותר לאלרגיות התרופה הטבעית הטובה ביותר לאלרגיות היא, במידת האפשר, הימנעות מהגורם האלרגי במידה והדבר אפשרי. גם רופאים וגם מרפאים טבעיים יציעו לכם להגביל או להימנע מאלרגנים, וזה מה שגורם לתגובה האלרגית שלכם.   עליך להימנע מחשיפה לאלרגנים שלך. לדוגמה, אם הייתה לך תגובה אלרגית לתרופת סולפה, הודע לרופא שלך על האלרגיה שלך. סביר להניח שהם ירשמו אנטיביוטיקה חלופית אם אי פעם תזדקק לה. 10:46 פועל עכשיו לצפייה בהמשך עם זאת, קשה להימנע מא

אסתמה ורכיבי תזונה

אסתמה ורכיבי תזונה אסתמה ורכיבי תזונה , ישנם חומרי תזונה שונים אשר מסייעים לנו לטפל ולאזן את התקפי האסתמה. זה בדיוק כמו שיש אנשים הסובלים ה אסתמה  חמורה ריכוזים נמוכים בדם של ויטמין C – אסקורבט (ascorbate), במיוחד גברים וילדים. ויטמין C הינו אחד הויטמינים נוגדי החמצון העיקריים שמצוי ברמות גבוהות בנוזל החוץ התאי של רירית הריאה וצריכת ויטמין C נמוכה נמצאים קשורה לבעיות בתפקוד ריאתי. אסתמה  הינה מחלה כרונית המערבת את מערכת הנשימה התחתונה, דרכי הנשימה מדי פעם מתכווצות, עקב התגובה הדלקתית, כך שקנה הנשימה מכווץ ומלא בריר (כמויות עודפות של ליחה), לעתים קרובות בתגובה לאחד או יותר מגורמים. גורמים עשויים להצית התקף אסתמה הם, כגון: חשיפה לממריץ סביבתי ואלרגנים. אוויר קר, אוויר חם ולח, פעילות גופנית או מאמץ אחר, מתח נפשי עלול לעורר התקף  אסטמה . היצרות דרכי הנשימה גורמת לתסמינים כגון: צפצופים, קוצר נשימה, לחץ בחזה ושיעול. אסתמה וויטמין C טיפול יעיל במחלת ה אסתמה  הוא זמין, בטוחה ונוח עם ויטמין C. אל יש מהבין את הצרכים והמינון, כלומר שהדרישה היחידה היא לקחת מספיק ויטמין C על מנת שהטי