יום ראשון, 10 במאי 2015

קפה לטיפול באסתמה

קפה לחולי אסתמה - מחקר חדש !

קפה לחולי אסטמה  

לאנשים השותים קפה באופן יומי וקבוע יש כשליש פחות סימפטומים של אסטמה מאשר לאנשים אשר אינם שותים קפה כלל. כך קובע מחקר קליני אשר נערך באוניברסיטת הווארד אשר בארה"ב. המחקר נערך על יותר מ20,000 אנשים, במשך מספר שנים. למרות שלשתיית קפה באופן קבוע, קיימות מספר הסתייגויות בעולם הרפואה. המחקרים הקליניים המרובים אשר מתבצעים על קפה ומחלות של מערכת הנשימה, כגון: אסטמה, מוכיחים אחרת. מהמחקרים נמצא כי, שתיית קפה לחולי אסטמה אשר חווים התקף אסתמה, יעזור להם לנשום ביתר קלות. ישנם לא מעט רופאים בעולם, אשר ממליצים על שתיית קפה כעזרה ראשונה דחופה לחולי אסתמה אשר נמצאים בהתקף אקוטי.
מחקר נוסף על אסתמה וקפה, אשר נערך בסקולנד, הוכיח כי שתיית 2 כוסות קפה ביום, יעילות לפתיחת דרכי הנשימה ויעילה במקרים בהם האדם לוקה בהתקף אסטמה והמשאף (התרופה) אינה נמצאת בהישג יד.
אחת התרופות השכיחות והנפוצות ביותר לחולי אסטמה היא: תמיסת תיאופילין (theophylline).
תרופה זו מסייעת להרחיב את הסימפונות אשר לרוב דלוקות וחוסמות באופן חלקי בחולי אסתמה. תרופה זו נמצאת בשימוש מעל ל60 שנים אך היא אינה יעילה לטיפול לטווח ארוך אלא רק מסייעת בהתקפי אסתמה אקוטיים.
במחקרים שנערכו נמצא כי קיים קשר במבנה הכימי בין תרופת תיאופילין לקפאין ולכן, שתיית קפה במהלך התקף אסמטי יעיל באותה מידה כמעט כמו נטילת תרופת תיאופילין.
במחקר גדול אשר נערך במשך מספר שנים באיטליה, נמצא כי חולי אסתמה אשר שותים קפה באופן קבוע ויומיומי (כ-2 כוסות קפה ביום), אינם סובלים מהסימפטומים של אסתמה כמו חולי אסתמה אשר אינם שותים קפה. נמצא כי הירידה בסימפטומים של חולים השותים קפה הייתה כ-28% לעומת אלו הנמנעים מקפאין.

עזרה ראשונה לחולי אסתמה

מחלת אסתמה מחולקת למספר דרגות קושי:
אסתמה קלה- התקפים נדירים-75% מחולי אסתמה.
אסתמה בינונית-התקפים תכופים- כ-20% מחולי אסתמה.
אסתמה קבועה וקשה מופיעה בכ-5% מחולי אסתמה.
לכן העזרה הראשונה צריכה להיות בהתאם. כמו כן, גיל החולה ומצבו הבריאותי באופן כללי, גם כן חשוב מאוד במתן הטיפול הראשוני. באופן כללי, לכל חולי האסתמה יש תרופות בבית, בתיק או בהישג יד. קימיים כמובן, מקרים בהם התרופה אינה בהישג יד או שהאדם חש התקף קוצר נשימה ואין הוא חולה אסתמה. במקרים אלו, ניתן להגיש עזרה ראשונה הכוללת:
מתן חמצן (במידה ויש).
שתיית קפה שחור.
הורדת בגדים לוחצים (כגון: חזייה).
הושבה או השכבה עם חזה מוגבה.
יש לזכור כי הטיפול אשר יפתור את ההתקף לרוב יהיה תרופתי וכל עוד אין לנו סמכות או הכשרה מיוחדת לתחום, אין לנו את הסמכות לתת לחולה תרופה כלשהי, גם אם אנו בטוחים שהיא תעזור לו !
כאן המקום לציין כי מחלת האסתמה עלולה להיות קטלנית ומסוכנת לחולים בה במידה ולא יקבלו את הטיפול באופן מהיר, לכן יש לקרוא לאמבולנס או לגשת במהרה לחדר מיון, על מנת לקבל זריקות סטרואידים.
ממחקרים נמצא כי נטילת כדור אחד של מגנזיום בכל יום משפר את פעילות דרכי הנשימה ועוזר במניעת התקפי אסתמה.
תרופות סבתא ידועות להתקפי אסתמה כוללות: שתייה של תה ג'ינג'ר עם דבש ושאיפת אדים עם שמן שומר, כמובן שמומלץ ייעוץ עם הרופא המטפל לפני שימוש בתרופות סבתא.
קורס עזרה ראשונה כבר אמרנו ?! אסתמה היא אחת המחלות שמועברות במהלך קורסי עזרה ראשונה, שם נלמד כיצד לזהות, מה הסכנות וכיצד להעניק את הטיפול הטוב ביותר עד להגעת האמבולנס למקום האירוע.
זיהוי מהיר, אבחנה וטיפול יעיל – מצילים חיים !!
הירשמו עוד היום לקורס עזרה ראשונה הקרוב למקום מגוריכם ! Premergency ויפה שעה אחת קודם !!


מאתר:articlesשובל שלומוביץ' הינו מנכ"ל חברת Premergency, החברה מעניקה שירותי רפואה כלליים ורפואה דחופה בפרט, לחברה סניף מרכזי במושב מגשימים, סניף צפון בעפולה וסניף דרום בבאר שבע. השירותים ניתנים למוסדות ופרטיים, בארץ ובחו"ל. בקרו באתר החברה כבר עכשיו...Premergency ויפה שעה אחת קודם !

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

תוכלו לשלוח לנו הכל אודות מחלת האסטמה, החל מתופעות לוואי אישיות של תרופות ועד למאמרים אודות המחלה... (למייל: kobisport@gmail.com)